Liman ve Gemilerde Yaşanan İş Kazaları – Video

Limanlar ekonomik kaygılar nedeniyle hızla artan yük ve gemi trafiğini karşılayabilmek için çalışanları çok daha hızlı ve yoğun çalışması için zorlamaktadır. İş güvenliğine, çalışan ve işverenler gerekli önemi göstermemektedir. İş güvenliği kültürü bilincinin olmamasının yanında son yıllarda yapılan liman özelleştirmeleri nedeniyle yönetimlerin liman gelirlerini arttırma gayesi ile ucuz iş gücü ve taşeronluğa yönelmesi emniyet tedbirlerinin ihmal edilmesine neden olabilmektedir.

Limanlarda Meydana Gelen İş Kazaları

 

Limanlarda İş Güvenliği

Türkiye’de 144 özel, 32 kamu ve yerel olmak üzere toplam 176 liman veya iskele vardır. Bu limanların inşaatından işletilmesi aşamasına kadar her aşamasında çalışanlar ve tesisler risk altındadır. İş güvenliğine kültürel açıdan bakıldığında çalışanların küçük veya büyük kaza geçirmesi gibi bir ayrım yapılması yanlıştır. Çünkü meydana gelen küçük kazalar büyük kazaların habercisidir. İş güvenliği çalışmalarında kazaya ramak kala diye adlandırılan kazalar işyerinde oluşma ihtimali olan yeni risklerin önlenmesi için önemli olmaktadır. Ülkemizde pek raporlama ihtiyacı duyulmayan ramak kala kazalar hasarlı ve sonucu büyük maliyete sebep olan kazaların önlenebilmesi için birer ipucu olarak alınması işletmeler için yararlı olacaktır.

Son yıllarda hızla artan yük ve gemi trafiği işveren ve çalışanların çok daha yoğun çalışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle limanlar çok daha yoğun çalışmak ve daha çok çalışan istihdam etmek zorunda olmaktadır. Limanlar ekonomik kaygılar nedeniyle yük kaybetmemek için çalışanları daha hızlı ve uzun çalışması için zorlamaktadır.

 

Daha fazlası için tıklayınız…

Sonuç:

Limanlarda taşeron ile çalışılması, eğitim yetersizliği, liman sahasının genişliği, çok çeşitli faaliyetler yürütülmesi, farklı ekipman kullanılması ve birden fazla işverenlerin bulunması vb. nedenlerle iş güvenliği önlemleri almak ve yürütmek çok zorlu bir süreçtir. Bu sistemin sağlıklı uygulanabilmesi için limanın şartları, fiziksel yapısı, çalışan ve yöneticilerin iş güvenliği kültürüne yaklaşımı çok önemlidir. Liman işletmeleri, taşeron firmaların ulusal hizmet standartlarına uygun çalışanları istihdam etmeleri konusunda uyarmalıdır.

 

Yazının tüm hakları www.nedenisguvenligi.com‘a ve yazara aittir. Telif hakları kanunu gereğince kopyalanamaz ve/veya farklı bir yerde kullanılamaz. Ancak alıntı yapıldığında link ve adres verilmek zorundadır.

Cevap Bırakın

nineteen + fifteen =

İSG Destek